Testovanie technológie VISION a Lightning 3DM v SX10

Testovanie technológie VISION a Lightning 3DM v SX10

09. júla 2018 som vykonal testovanie technológií Trimble VISION a Lightning 3DM integrovaných v skenovacej totálnej stanici Trimble SX10.

 

Čo je technológia VISION?

Pokročilú technológiu Trimble VISION tvoria v Trimble SX10 4 kamery:

Ich primárnou úlohou je cielenie na bod. Hrubé zacielenie vykonáme z náhľadovou kamerou, pri priblížení sa prepneme do primárnej kamery, ktorá má užšie zorné pole avšak lepšie priblíženie a nakoniec sa prepne na teleskopickú kameru, ktorá vďaka ďalekohľadu dokáže zacieliť veľmi presne a ostro aj na veľmi dlhé vzdialenosti, čím nahrádza štandardný okulár.

V skratke o kamerách:

a.) náhľadová – je súčasťou cielenia. Zachytáva širšie okolie ako teleskopická kamera, čo urýchľuje cielenie. Zároveň ju môžete využiť na tvorbu panoramatických snímok. Tieto panorámy môžete v kancelárii využiť pri spracovaní priesekovej fotogrametrie. Touto metódou zo snímok viete určiť polohu ľubovoľných bodov na snímke. Taktiež slúžia na ofarbenie naskenovaného mračna bodov.

b.) primárna – má užšie zorné pole a vyššie rozlíšenie. Vďaka nej sa dajú vytvoriť kvalitnejšie panoramatické snímky, čím vieme lepšie spracúvať priesekovú fotogrametriu.

c.) teleskopická – slúži na veľmi presné cielenie na dlhé vzdialenosti. Nahrádza štandardný okulár. Výhodou takéhoto cielenia je, že nemusíte stáť za strojom. Veľmi presne viete cieliť aj z pohodlia vášho auta. Navyše odpadajú problémy s cielením na zvislé zámery, kde by ste štandardne potrebovali lomený okulár. Cielenie a približovanie vykonávate jednoducho kliknutím na displej kontrolnej jednotky.

d.) kamerová olovnica (video olovnica) – speciálnou funkciou v Trimble SX10 je možnosť centrácie pomocou kamery. Na kontrolnej jednotke vidíme aktuálnu centráciu. Túto centráciu vieme zdokumentovať pomocou fotografie, kde sa budú okrem fotky nachádzať aj informácie ako hodnoty urovnania, dátum, informácie o užívateľovi, stanovisko.

 

Čo je technológia Lightning 3DM?

Vďaka nej disponuje Trimble SX10 výkonným skenovaním až 26 600 bodov/sek na vzdialenosť až 600 m. Trimble SX10 obsahuje veľmi výkonný diaľkomer s presnosťou až 1 mm + 1.5 ppm. Vďaka tomu je aj samotné mračno bodov naskenované s vysokou presnosťou. Rýchlosť skenovania zabezpečuje rotujúci hranol vo vnútri ďalekohľadu, ktorý rozmetá lúče v horizontálnom smere.

Priebeh testovania:

Na testovanie som si vybrali veľmi známe bralo pod Strečnom. Pri sanácii brala ste sa nás viacerí pýtali na možnosti merania objemov. Počuli sme aj o problémoch merania vzdialeností cez rieku. Preto som sa rozhodol vyskúšať, ako si poradí Trimble SX10 s touto situáciou. Našiel som si vhodnú lokalitu za riekou Váh, kde som urobil sken v dvoch rozlíšeniach: 24 cm (bralo) a 6 cm (hrad).  Vzdialenosť od objektu bola len 235 m, takže naplno som nevyskúšali max. dosah skenovania Trimble SX10, čo je 600 m. Ak si to však porovnáte so štandardnými skenermi, tak na takúto vzdialenosť by ste potrebovali najvyššie rady skenerov popredných výrobcov, ktoré majú štandardne dosah 350 m. Takto si aspoň budete môcť porovnať, ako by ste postupovali so štandardným skenerom, a ako vyzerá práca s Trimble SX10. Čo sa porovnania týka, cena skeneru s dosahom 350m je o niečo vyššia než cena  Trimble SX10. Je pravdou, že rýchlosť skenovania je vyššia ako u Trimble SX10, avšak Trimble SX10 využijete aj pri štandardnom jednomužnom meraní a vytyčovaní. Takže v porovnaní cena, výkon a univerzálnosť jednoznačne vyhráva Trimble SX10.

Celý postup som natáčal pomocou novej kontrolnej jednotky Trimble TSC7, ktorá je svojim výkonom primárne určená práve pre skenovacie totálne stanice. Mal som tak možnosť si vyskúšať nie len jej výkon ale aj úplne nový softvér Trimble Access 2018.

Celý postup je  zdokumentovaný na videu. Video ako aj samotné meranie bolo natáčané naostro, bez nejakých prvotných testov či opakovaní. Skenovanie prebiehalo o 19:00 hodine, pod čo sa podpísala aj moja únava z cesty, takže za prípadne neodborné formulácie sa ospravedlňujem. Taktiež pri zapnutí kamery na TSC7 uvidíte žltý obraz čo nie je spôsobené nastavením kamery, ale ochrannou fóliou, ktorú som zabudol odstrániť.

Každopádne po piatich minútach som mal hotový krásny sken. Tento sken som si v kancelárii spracoval v softvéri Trimble Business Center. Vykonal som ofarbenie mračna bodov a urobil som tiež ukážku, ako jednoducho sa do takéhoto skenu dajú vkladať CAD body. Veľmi mi pomohli aj fotografie z teleskopickej kamery, ktoré mali veľmi vysoké rozlíšenie. Všetko potrebné uvidíte na videu.

 

autor:

Ing. Dominik Laufík

Predaj geodetických zariadení Trimble

Share this post